Biesiada Wielkanocna '2017

biesiada

To już po raz 13. sale otmuchowskiego zamku opanowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń funkcjonujących w niektórych wsiach naszej gminy, by zaprezentować całe piękno towarzyszące obchodom Świąt Wielkanocnych. Biesiada Wielkanocna stała już cykliczną, wiosenną imprezą w czasie, której prezentowane są tradycje świąt Wielkiej Nocy. W tym roku to co uczyniły Panie z KGW przekroczyło wszelkie granice wyobraźni. Stoły niemal uginały się od prezentowanych dań i smakołyków. Na stołach było wszystko o czym można było sobie pomarzyć. Dominowały oczywiście te najważniejsze, tradycyjne związane z wiosennymi świętami - oryginalne pisanki, ozdoby świąteczne, w tym wielkanocne palmy i stroiki. Pięknie udekorowane stoły, przyciągały wzrok odwiedzających w tym dniu otmuchowski zamek. Atrakcją imprezy była degustacja wielkanocnych potraw. Można było degustować wszystko to na co miało się ochotę. Było kolorowo, świątecznie i wesoło. Panie z 22. naszych Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji społecznych jak zawsze spisały się wzorowo. Wszystkim Paniom należą się słowa wielkiego uznania i podziękowania. Podziękowania należą się również organizatorom imprezy, którzy w ten właśnie sposób chcą przybliżyć Otmuchowianom bogate tradycje tego święta. Na świąteczną imprezę przybyli również znamienici goście w osobach Wicemarszałka Województwa Opolskiego Antoniego Konopki ,Starosty Nyskiego Czesława Biłobrana, jego zastępcy Piotra Woźniaka, Prezesa Zarządu Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu Pani Danuty Bajak, Prezesa Zarządu Stowarzyszania Nyskiego Księstwa Jezior i Gór Pani Elżbiety Harhury. Obecni byli również radni Rady Miejskiej w Otmuchowie.

Rację miał Burmistrz Otmuchowa  Jan Woźniak, który otwierając Biesiadę Wielkanocną powiedział o jej niezwykłej wartości kulturowej. Jak stwierdził : "Jest to forma kultywowania naszej bogatej tradycji wywodzącej się z różnych stron przedwojennej Polski, a teraz naszej, lokalnej, otmuchowskiej". Zatem dobrze się stało, że Biesiadę odwiedzili uczniowie, którzy mogli na własne oczy zobaczyć i skosztować potrawy, o których być może jedynie słyszeli lub czytali. Biesiada to także współzawodnictwo, więc powołano Komisję, która miała za zadanie ocenić kunszt pracy i kulinarne zdolności naszych Pań.

Oto wyniki jej prac:
I. Miejsce przyznano członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Mesznie.
II. Miejsce przyznano członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich  w Maciejowicach.
III. Miejsce przyznano członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Kijowie.

Członkinie wszystkich pozostałych Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji społecznych biorących udział w imprezie otrzymały wyróżnienia.

Organizatorami biesiady byli : Miejsko – Gminny Dom Kultury w Otmuchowie i Dom Kultury „Zamek” w Otmuchowie. Świąteczną oprawę imprezie zapewniły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bukowa, Goraszowic, Grądów, Jarnołtowa, Jasienicy Górnej, Jodłowa, Kałkowa, Kijowa, Ligoty Wielkiej, Lubiatowa, Łaki, Maciejowic, Meszna, Nadziejowa, Piotrowic Nyskich, Ratnowic, Rysiowic, Suszkowic, Śliwic, Zwanowic oraz Panie z Koła Nowoczesnej Gospodyni w Wójcicach, i Stowarzyszenia Jasienica Górna. Podziękowanie i życzenia świąteczne wszystkim zaangażowanym w  organizację imprezy złożyli Burmistrz Otmuchowa i obecni na na imprezie goście.

Zbliżające się Wydarzenia

Brak wydarzeń

W Galerii